Welcome Anonymous !

Teraz jest poniedziałek, 19 lis 2018, 05:15
Pathway:  Strona główna forum Inne Różne

Fotografowie wśród audiofili ...

Postprzez Pablitos środa, 25 sty 2006, 11:59

Witam

Panowie zakładam wątek foto - jest to jak widać bardzo popularne hobby wśród audiofili :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: - wpisujmy tutaj nasze przygody z foto , zamieszczajmy zdjątka , opisy aparatów i innego sprzętu foto - może nie będzie to taki wielki off-topic na forum audio ...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Moje pierwsze przeżycie - i małe zwierzenie ...

Panowie - od dawna poszukiwałem dobrego teleobiektywu do mojej lustrzanki D5 - i znalazłem takowy - jestem zwolennikiem starych konstrukcji obiektywów - nowości odrzucam od razu - stara szkoła produkcji obiektywów jest najlepsza - takie jest moje podejście do tematu - wracajac do meritum - znalazłem taki obiektyw - stałoogniskowy 135mm o rewelacyjnym świetle 2,8 :!: :!: :!: - jest to obiektyw Minolty oznaczony AF - czyli pełna automatyka autofokus. Znakomicie nadaje mi się do mojej lustrzanki . Piekne soczewki recznie polerowane - do zastosowania w bardzo szerokim spektrum warunków oświetlenia. Jestem zwolennkiem obiektywów stałoogniskowych ze względu na piękny bokeh.
I teraz mój problem :
Obiektyw ten znalazłem na Allegro i po konsultacjach telefonicznych z właścicielem dotyczacych jesgo stanu ( miał być idealny ) wygrałem aukcje , zrobiłem przelew ( całej fury pieniędzy :( ) i czekam na szkło . Gość udzieli mi pisemnej miesięcznej gwarancji na szkło.
I znienacka dziś otrzymałem maila od klienta który widział jak wygrałem aukcję i napisał mi maila w którym informuje mnie iż rzeczony obiektyw ma wadę ( odprysk soczweki wewnętrznej - tej która wchodzi do body - najważniejszej w całym obiektywie ) o której właściciel "zapomniał" wspomnieć w opisie aukcji. - po prostu zmartwiałem - czekam na szkło i będę je wnikliwie badał. A co będzie jak wada rzeczywiście ma miejsce - i właściciel obiektywu mnie spuści po brzytwie pomimo swojej gwarancji ... Jakie mam możliwości odzyskania kasy ... - czy będę musiał jechać do niego osobiscie i go zabić ???????

Co sądzicie o tej sytuacji ???? - jestem na z góry przegranej pozycji czy jakieś szanse mam ????
Pozdrawiam

Obrazek
Pablitos
Recenzent
Recenzent

Postprzez wolf środa, 25 sty 2006, 12:05

1. Poczekaj aż do Ciebie dojdzie obiektyw.
2. Jeżeli faktycznie jest to prawda, to masz miesięczną gwarancje.
3. Jezeli Gośc bedzie sie migał to:
- sprawa sądowa
- albo zabic
pozdr
głośniki 5xJBLES30+subJBLES150 zasilane przez ONKYOTX-NR807, sygnał podaje SONYBDPS373, kino zdemontowane i czeka...
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Re:

Postprzez Pablitos środa, 25 sty 2006, 12:20

Mhmmmm - no cóż - czekam na szkło - facet przez telefon był bardzo wiarygodny - nic nie wspominał o wadzie - wręcz przeciwnie bardzo zachwalał obiektyw .
Nie wiem co sądzić o tym dzisiejszym mailu od nieznajomego - gosć ponoć oglądał ten obiektyw i zrezygnował z niego właśnie po odkryciu tejże rzekomej wady .... - no cóż - zobaczymy - czekam z niecierpliwością - jutro powinienem dostac szkło - .... - pewnie nie będę spał dziś w nocy :( - ekhhh - biorę jutro body do pracy i będę badał szkło na gorąco ...

Kurcze - jest tro strasznie rzadki obiektyw na rynku - Minolta w latach 90-tych wypuściła małą serię takich szkieł , która potem została zastąpiona popularnymi zoomami - o wiele gorszych właściwościach optycznych ... - tak długo go szukałem a tu byc może taki knot .... - ekhhhh...
Pozdrawiam

Obrazek
Pablitos
Recenzent
Recenzent

Re: Fotografowie wśród audiofili ...

Postprzez wolf środa, 25 sty 2006, 14:44

Pablitos napisał(a):tałoogniskowy 135mm o rewelacyjnym świetle 2,8 :!: :!: :!: - jest to obiektyw Minolty oznaczony AF - czyli pełna automatyka autofokus. Znakomicie nadaje mi się do mojej lustrzanki . Piekne soczewki recznie polerowane - do zastosowania w bardzo szerokim spektrum warunków oświetlenia. Jestem zwolennkiem obiektywów stałoogniskowych ze względu na piękny bokeh.

Tak na marginesie mozesz wyjaśnic mi to bardziej ludzkim językiem?
tzn.
dlaczego stałoogniskowa jest lepsza od zoom?
switło 2,8 co to jest?
piekny bokeh???
I normalnie to do cyfrówki poodlaczasz?
pozdr
głośniki 5xJBLES30+subJBLES150 zasilane przez ONKYOTX-NR807, sygnał podaje SONYBDPS373, kino zdemontowane i czeka...
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Re:

Postprzez kamon środa, 25 sty 2006, 15:29

Fajny wątek. Ja w marcu kupuję Nikona D50 i zakladam do niego Heliosa ze starego Zenita. Ten obiektyw jest niesamowity, robi bajeczne portrety. Co do szkiel staloogniskowych to sa one jasne (np. jak wspominal Pablitos swiatlo 2.8) i robia piekne fotki. Pozdro
mch
kamon
Słuchacz
Słuchacz

Re:

Postprzez wolf środa, 25 sty 2006, 15:45

kamon napisał(a):Co do szkiel staloogniskowych to sa one jasne (np. jak wspominal Pablitos swiatlo 2.8)

Chłopaki ja lubie robic zdjecia, ale tak po za tym to jestem zielony :-( Co to jest jasny obiektyw?
pozdr
P.S.
Obiektyw z Zenita moge wkrecic do cyfrówki?
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Re:

Postprzez kamon środa, 25 sty 2006, 16:02

Z tym jasnym obiektywem to chodzi o to, ze nawet jak przymkniesz przeslone zeby zrobic piekny, ostry z duza glebia np.portrecik to zdjecie i tak bedzie ladnie doswietlone wlasnie dzieki obiektywowi o duzej jasnosci. Jesli zas chodzi o Heliosa to zeby przykrecic go do nikona potrzebna jest przejsciowka (mozna ja bez problemu kupic na Allegro). Obecnie focę Fuji 5500 i nie moge sie juz doczekac na pierwsza cyfrowa lustrzanke (Nikon D50).
mch
kamon
Słuchacz
Słuchacz

Re: Fotografowie wśród audiofili ...

Postprzez Pablitos środa, 25 sty 2006, 16:41

wolf napisał(a):Tak na marginesie mozesz wyjaśnic mi to bardziej ludzkim językiem?
tzn.
1-dlaczego stałoogniskowa jest lepsza od zoom?
2-switło 2,8 co to jest?
3-piekny bokeh???
4-I normalnie to do cyfrówki poodlaczasz?
pozdr

Ad1 - Jest wielu zwolenników obiektywów stałoogniskowych , jest i wielu zwolenników zoomów ... Ja należę do tych pierwszych - jest to kwestia podejścia do tematu i preferencji . Obiektywy stałoogniskowe jak nazwa wskazuje posiadają jedną stałą ogniskową , czyli mają konstrukcyjnie ustawioną jedną wartość zbliżenia lub oddalenia , lub są neutralne ( dla wyjaśnienia - oko ludzkie posiada odpowiednik ogniskowej 49mm - czyli szkła o ogniskowej w granicach 49 mm oddają obraz naturalnie - nie zbliżają ani nie oddalają ) . Zoomy natomiast mają możliwość zmiany ogniskowej w danym zakresie - np 75-100 czyli od 75mm do 100mm .
W szkłach stałoogniskowych są stosowane soczewki które zapewniają większą jasność obiektywu ( w zoomach niestety nie da się tego konstrukcyjnie zrobić albowiem jest tam możliwość zmiany ogniskowej - co powoduje konieczność użycia większej ilości różnych soczewek , które zmniejszają światło całości ) . Oczywiście najnowoczesniesze konstrukcje zoomów są już bardzo jasne ale nadal nie dorównują jasnością szkłom stałoogniskowym.
Światło lub jasność obiektywu jest to ogólnie ilość światła jaka wpada przez obiektyw do aparatu - jest ona oznaczona liczba przysłony - im przysłona jest mniejsza - tym więcej światła doń wpada - i szkło jest lepszej klasy . Jaśniejsze obiektywy dają możliwość pracy w trudniejszych warunkach oświetlenia i umozliwiają lepsze i dokładniejsze odwzorowanie wszelkich drobnych fotografowanych detali .
Superjasne obiektywy mają światło na poziomie 1:1,2 , 1:1,4 , 1:1,7 - dla szkieł stałoogniskowych o ogniskowych do około 80mm , natomiast dla dużych ogniskowych na poziomie 130mm , 200mm i więcej superjasne obiektywy posiadają jasność 1:2 , 1:2,8 , 1:3,5 .

Ad2. Dla szkła o ogniskowej 135mm światło 1:2,8 oznacza bardzo jasny obiektyw.

Ad3.Bokeh - to konstrukcyjna właściwość obiektywów ( zależna od jakości soczewek , przysłony itepe ) charakteryzujaca się jakością odwzorowania nieostrej przestrzeni poza GO ( głębią ostrości ) . Rozmyty , brzydki bokeh to neostra rozmazana plama bez konturów kolorów , natomiast ładny bokeh to kolorowa feeria odcieni i barw nieostrej przestrzeni. Patrz fota poniżej - to jest piekny bokeh - niestety z zoomów bokeh jest bardzo brzydki - nieostra szara plama. Dlatego ja preferuję szkła stałoogniskowe.

Ad4.Tak - podłączam - a właściwie zakręcam

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Załączniki
bokeh Helios.jpg
bokeh Helios.jpg (51.01 KiB) Przeglądane 16250 razy
Pozdrawiam

Obrazek
Pablitos
Recenzent
Recenzent

Re:

Postprzez wolf środa, 25 sty 2006, 16:41

=>kamaon
Znaczy sie duzo swiatla przepuszcza?
pozdr
Ostatnio edytowano środa, 25 sty 2006, 16:50 przez wolf, łącznie edytowano 1 raz
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Re:

Postprzez wolf środa, 25 sty 2006, 16:49

=>Pablitos
dzieki :-)
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Re:

Postprzez Pablitos środa, 25 sty 2006, 19:05

kamon napisał(a):Fajny wątek. Ja w marcu kupuję Nikona D50 i zakladam do niego Heliosa ze starego Zenita. Ten obiektyw jest niesamowity, robi bajeczne portrety. Co do szkiel staloogniskowych to sa one jasne (np. jak wspominal Pablitos swiatlo 2.8) i robia piekne fotki. Pozdro

Panowie - słuszna decyzja - zakup lustrzanki rzeczjasna - takich możliwości w tak szerokim spektrum warunków ekspozycji nie da wam żaden kompakt ....

Uściślając - lustrzanki cyfrowej lub analogowej - wielu jest bowiem znawców którzy uważają analogową jakość zdjęcia za niedościgniony wzór.

Nikon D50 to dobry wybór - fotografowałem takowym .... Co do starego poczciwego Heliosa i D50 to będziesz musiał zakupić dedykowaną przejściówkę z gwintu M42 ( Helios ) do bagnetu Nikona. Z tego co mi się obiło o uszy na forach Nikoniarzy to jest jeszcze problem z wyzwoleniem migawki i z odpaleniem lampy błyskowej z obiektywami M42 - ale wszystko jest do przejścia - zapraszam na forum CyberFoto - tam się dowiesz wszystkiego ...

Posiadam taki obiektyw - Helios 58mm/f2 + przejściówkę do mojej Minolty Dynax D5 - i potwierdzam - obiektyw ten jest jasny ( światło 2 ) , prześlicznie rysuje i robi przepiękne foty - bokeh jak na fotce powyżej - fotografowano właśnie Heliosem 58mm/f2 ...

Komentarz i ocenę foty pozostawiam Wam ...
Pozdrawiam

Obrazek
Pablitos
Recenzent
Recenzent

Re:

Postprzez Pablitos środa, 25 sty 2006, 19:27

Panowie i panie - dla porównania bokeh z obiektywu typu zoom Tamron 80-200mm f3,5-5,6 :
Załączniki
bokeh Tamron 80-200mm f3,5-5,6.jpg
bokeh Tamron 80-200mm f3,5-5,6.jpg (44.79 KiB) Przeglądane 16237 razy
Pozdrawiam

Obrazek
Pablitos
Recenzent
Recenzent

Re:

Postprzez Pablitos środa, 25 sty 2006, 19:31

A to krajobrazy z mojej Minolty D5 - obiektyw 18-70 /f3,5-5,6 :
Załączniki
Beskidy zimą.jpg
Beskidy zimą.jpg (197.57 KiB) Przeglądane 16237 razy
Beskidy zimą_2.jpg
Beskidy zimą_2.jpg (139.78 KiB) Przeglądane 16237 razy
Pozdrawiam

Obrazek
Pablitos
Recenzent
Recenzent

Re:

Postprzez kamon środa, 25 sty 2006, 19:45

Pablitos napisał(a):
kamon napisał(a):Fajny wątek. Ja w marcu kupuję Nikona D50 i zakladam do niego Heliosa ze starego Zenita. Ten obiektyw jest niesamowity, robi bajeczne portrety. Co do szkiel staloogniskowych to sa one jasne (np. jak wspominal Pablitos swiatlo 2.8) i robia piekne fotki. Pozdro

Panowie - słuszna decyzja - zakup lustrzanki rzeczjasna - takich możliwości w tak szerokim spektrum warunków ekspozycji nie da wam żaden kompakt ....

Uściślając - lustrzanki cyfrowej lub analogowej - wielu jest bowiem znawców którzy uważają analogową jakość zdjęcia za niedościgniony wzór.

Nikon D50 to dobry wybór - fotografowałem takowym .... Co do starego poczciwego Heliosa i D50 to będziesz musiał zakupić dedykowaną przejściówkę z gwintu M42 ( Helios ) do bagnetu Nikona. Z tego co mi się obiło o uszy na forach Nikoniarzy to jest jeszcze problem z wyzwoleniem migawki i z odpaleniem lampy błyskowej z obiektywami M42 - ale wszystko jest do przejścia - zapraszam na forum CyberFoto - tam się dowiesz wszystkiego ...

Posiadam taki obiektyw - Helios 58mm/f2 + przejściówkę do mojej Minolty Dynax D5 - i potwierdzam - obiektyw ten jest jasny ( światło 2 ) , prześlicznie rysuje i robi przepiękne foty - bokeh jak na fotce powyżej - fotografowano właśnie Heliosem 58mm/f2 ...

Komentarz i ocenę foty pozostawiam Wam ...

Konto na CyberFoto mam od ponad roku :)

Zapraszam tu http://www.cyberfoto.pl/viewtopic.php?t ... &start=350

Fajne to ognisko Pablitos (ciekawy efekt). Jaki czas dales ?
mch
kamon
Słuchacz
Słuchacz

Re:

Postprzez kamon środa, 25 sty 2006, 19:49

Jak juz bede mial Nikona zaraz sie pochwale 8)
mch
kamon
Słuchacz
Słuchacz

Następna strona

Powrót do Różne