Welcome Anonymous !

Teraz jest niedziela, 18 lis 2018, 20:57
Pathway:  Strona główna forum Inne Różne

Zasilanie naszych zabaweczek

Zasilanie naszych zabaweczek

Postprzez hit środa, 17 maja 2006, 16:07

Postanowiłem dodać dwa nowe wątki.Obie sprawy wywołują zawsze spore zainteresowanie u forumowej braci audiofilskiej.Ten wątek jest o .... zasilaniu sprzętu audio.Czy jest to dla was ważne jakim prądem częstujecie swoje "gęstoodtwarzające" klocuszki.Czy stosujecie kondycjonery,listwy z filtrami,kable sieciowe,złote bezpieczniki etc. A może ktoś się pokusił i poszedł jeszcze dalej i zrobił osobne zasilanie do swojego poligonu ?
2.0: Pioneer N-50, Philips DVD 963SA, ONIX DAC 25-A, Kuzma Stabi, Sonneteer's Sedley, AVM Competition, B&W CDM1NT, Bi-w. Klotz LSCF440, Supra Dual™ Cable 5.1i Kino: Onkyo TX-NR646, Oppo 103EU, KEF PSW1000.2, 5x Canton Plus S, Epson TW6600
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez maxaudio czwartek, 18 maja 2006, 08:39

Od kilku lat mój system napędza wypasiona na ówczesne czasy komputerowa listwa Lestara.
Ale w niedalekiej przyszłości mam zamiar kupić albo listwę Furutech'a albo VdHula. Ta ostatnia jest zwykłą prostą listwą bez jakichkolwiek bajerów, które poza lepszym sampoczuciem kupującego nic nie wnoszą. Cały dowcip polega na zastosowaniu odpowiedniegu przewodu zasilającego listwę, którego odpowiednia budowa i ułożenie żył powoduje optymalną i wystarczającą filtrację przed wszelkimi zakłóceniami. Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe stosowane w innych listwach, podzas uderzenia pioruna i tak nie pomogą.
:wink: Kondycjonery sieciowe mnie nie interesują. :D
maxaudio
Dyskutant
Dyskutant

Re:

Postprzez hit czwartek, 18 maja 2006, 13:43

maxaudio napisał(a): Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe stosowane w innych listwach, podzas uderzenia pioruna i tak nie pomogą.

Zgadza się ale nie tak do końca.Faktycznie od bezpośredniego uderzenia pioruna nieochroni listwa,ale już zakumulowane duże skoki napięcia jest w stanie wyłapać.Dlatego też twierdze że listwy bez zabezpieczeń nie mają sensu.Poza tym kupując przyzwoitej jakości listwe zasilajacą,kupujesz też ubezpieczenie sprzętu do niej podłączonego.Radze przed zakupem wczytać się w instrukcje,gdzie jest podane do jakiej kwoty producent listwy gwarantuje wypłate ubezpieczenia za szkode powstałą z winy jej wadliwego działania.
2.0: Pioneer N-50, Philips DVD 963SA, ONIX DAC 25-A, Kuzma Stabi, Sonneteer's Sedley, AVM Competition, B&W CDM1NT, Bi-w. Klotz LSCF440, Supra Dual™ Cable 5.1i Kino: Onkyo TX-NR646, Oppo 103EU, KEF PSW1000.2, 5x Canton Plus S, Epson TW6600
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez maxaudio czwartek, 18 maja 2006, 14:53

Najlepiej zabezpieczać u źródła, czyli w tym przypadku w tablicy głównej mieszkania. Dobre wyłączniki nadmiarowe i różnicowo-prądowe, przewody miedziane o większym przekroju niż wymagane i wysokiej klasy łączniki pozwolą z dość dobrym skutkiem (ale w pewnym stopniu) zabezpieczyć system, bez stosowania zaawansowanych listew.
Listwa ma przede wszystkim filtrować przed zakłóceniami RFI i EMI, bo one mają zdecydowanie wpływ na brzmienie. :wink:
maxaudio
Dyskutant
Dyskutant

Re:

Postprzez hit czwartek, 18 maja 2006, 15:35

O tak,najlepiej u źródła,jednak w moim przypadku gdy wciąż jeszcze wynajmuje mieszkanie takie działanie nie wchodzi w gre.Ale zdecydowanie masz racje co do zastosowania listwy.Wbrew pozorom zakłócenia o których wspomniałeś dają się we znaki,szczególnie w blokach gdzie mieszkam.
Pozostaje jeszcze kwestia wydanych na listwe pieniędzy.Czy wydanie kilku czy kilkunastuset złotych gwarantuje realną jakość czy tylko poprawe samopoczucia audiofila.Czy inwestowanie w listwy producentów tzw.audiofilskich ma sens,gdy bardzo podobne produkty mają inni producencii utożsamiani bardziej z rynkiem komputerowym,czy profesjonalnym ,oczywiście oferujących swoje produkty za ułamek ceny takiego np. Furutech'a
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez maxaudio piątek, 19 maja 2006, 08:40

hit napisał(a):...Czy inwestowanie w listwy producentów tzw.audiofilskich ma sens,gdy bardzo podobne produkty mają inni producencii utożsamiani bardziej z rynkiem komputerowym,czy profesjonalnym ,oczywiście oferujących swoje produkty za ułamek ceny takiego np. Furutech'a

Kupując listwę audiofilską jesteśmy bardziej spokojniejsi. Listwa komputerowa jest przystosowana do komputera (inne częstotliwosci filtracji, mniejsze obciążenia).
W niedalekiej przyszłości zamierzam zainwestować w listwę ok.1-1,5kzł.
Mam nadzieję że taka listwa uwolni mnie od zakłóceń sieciowych od sąsiadów którzy stosują niepewne lodówki i odkurzacze, a przede wszystkim od tych co stosują komputery i tanie odtwarzacze dvd (kina domowe) wyposażone w zasilacze impulsowe. A te wiadomo cholernie sieją po sieci.
maxaudio
Dyskutant
Dyskutant

Re:

Postprzez hit sobota, 20 maja 2006, 15:18

Tak dla przeciw wagi mam dla Was listwe zasilającą firmy Fellowes model serii Premium 1460.Posiada 6 gniazd,tłumienie EMI/RFI na b.dobrym poziomie 60dB,całkowicie aluminiową,bardzo solidną obudowe,kontrolki uziemienia oraz pracujących filtrów,zabezpieczenie telefonu oraz bardzo unikatowe zabezpieczenie kabla antenowego.Właśnie ten ostatni gadżet może świadczyć o tym że listwa została zaprojektowana do pracy w systemach audio i kina domowego,co producent zresztą podkreśla w instrukcji.
Wydaje mi się że jakby podpisała się pod tym produktem firma audiofilska kosztowałby pewnie w okolicy 1000 zł.,jednak producentem jest Fellowes kojarzony raczej ze sprzętem biurowym tak więc kosztuje zaledwie 130 zł.
Istnieją też niższe modele ale wyraźnie producent kieruje je do zabezpieczeń sprzętu komputerowego.
Załączniki
fellowes.jpg
fellowes.jpg (8.87 KiB) Przeglądane 15637 razy
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez wolf sobota, 20 maja 2006, 20:17

hit napisał(a):tłumienie EMI/RFI na b.dobrym poziomie 60dB

Co to właściwie jest?
zaledwie 130 zł.

Gdzie jest do dostania? 130 zł to niedużo experyment już można wykonać :-D
pozdr
głośniki 5xJBLES30+subJBLES150 zasilane przez ONKYOTX-NR807, sygnał podaje SONYBDPS373, kino zdemontowane i czeka...
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Re:

Postprzez hit niedziela, 21 maja 2006, 12:37

Tłumienie - to układ filtrujący niepożądane zakłocenia elektromagnetyczne (EMI) i radioelektryczne (RFI) pojawiające się w sieci zasilającej generowane głównie przez inne urządzenia elektryczne.Już wartość ok 50 dB w paśmie najbardziej narażonym na zakłócenia czyli 100kHz do 3Mhz uważa się za wystarczający.Oczywiście dobrze jest jeżeli zdolności tłumienia rozciągają się też poza tą granice.
W dobrej listwie instalowany też jest układ przeciwprzepięciowy zrealizowany na werystorze o bardzo szybkim działaniu i dużej wartości absorbowanego impulsu prądowego.
Oczywiście nie można też zapominać o zwykłym przeciwzwarciowym bezzwłocznym bezpieczniku który zabezpiecza podłączone urządzenia przed zwarciem.
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez maxaudio poniedziałek, 22 maja 2006, 12:56

Ten Fellowes na dobry początek może być. Ja jak napisałem wcześniej, podobną listwę zasilającą mam. Szukam czegoś innego, optuję jednak za Furutechem TP 80E na 8 gniazd typu Schuko. Z tego 2 na 1850W, 2-1300 W, a pozostałe zawierają wspomniane filtry.
W tanich listwach samo wewnętrzne okablowanie jest miernej jakości, nie mówiąc już o głównym kablu zasilającym. Wiadomo, przecież że kabel to podstawa, to w pewnym stopniu filtr. Dodatkowo te listwy nie posiadają oddzielnych gniazd, tylko jeden wielki odlew plastyku, w którego otwory powciskane są styki.
Jeśli mówimy już o filtrach, to pochwalę się że na każdym kablu zasilającym urządzenia elektryczne stacjonarne (pralka. lodówka) nie mówiąc już o moich "klockach", mam założone pierścienie ferrytowe TDK. Może nie są dopasowne optymalnie, ale każdy ferryt zawsze jakąś poprawę wnosi. :wink:
maxaudio
Dyskutant
Dyskutant

Re:

Postprzez hit poniedziałek, 22 maja 2006, 14:06

Kurcze to masz audiofilską pralke ?! A myślałem że tylko mnie czasami fantazja ponosi :wink:
Wracając do listwy Furutecha to dzwoniłem do RCM-u i nie chcą mi jej pożyczyć do domu.Szkoda bo kiedyś kupowałem kondycjoner i dystrybutor pożyczył mi go do domu.Wprawdzie nic szczególnego nie usłyszałem po włączeniu go w system,ale i tak został u mnie na stałe bo bardzo ładnie się prezentował,poprawiając mi samopoczucie.Do dzisiaj go mam i zasilam przez niego projektor,gdzie autentycznie widać poprawe.Obraz jest stabilny ,niewidać nawet najmniejszych falowań.
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez maxaudio poniedziałek, 22 maja 2006, 14:26

hit napisał(a):..Wracając do listwy Furutecha to dzwoniłem do RCM-u i nie chcą mi jej pożyczyć do domu.Szkoda bo kiedyś kupowałem kondycjoner i dystrybutor pożyczył mi go do domu....Do dzisiaj go mam i zasilam przez niego projektor,gdzie autentycznie widać poprawe.Obraz jest stabilny ,niewidać nawet najmniejszych falowań.

Kondycjoner kupowawłeś w RCM-ie? Jakiej firmy?
maxaudio
Dyskutant
Dyskutant

Re:

Postprzez hit poniedziałek, 22 maja 2006, 15:18

Faktycznie to tak można odczytać jakbym kupował kondycjoner w RCM- ie.Niestety tak nie jest,jestem za krótki na ich ceny i większość produktów.Mój kondycjoner to Helion 1750 XP czy jakoś tak.Kupowałem go bezpośrednio w Helionie ale ta firma to już chyba historia.
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez hit czwartek, 25 maja 2006, 14:53

Dzisiaj widziałem listwe Fellowesa w MM za 129 zł.
hit
Ekspert
Ekspert

Re:

Postprzez maxaudio piątek, 26 maja 2006, 10:25

hit napisał(a):Dzisiaj widziałem listwe Fellowesa w MM za 129 zł.

Czyli nie majątek. Do zasilania tanich urzadzeń typu Denon, Cambridge Audio, Nad nie wyposażonych w oddzielny przewód zasilający z żyłą ochronną wystarczy w zupełności. Tym bardziej że ten Fellowes ma raczej zastosowanie do sprzętu audiowizualnego.
maxaudio
Dyskutant
Dyskutant

Następna strona

Powrót do Różne