Welcome Anonymous !

Teraz jest środa, 21 lis 2018, 03:24
Pathway:  Strona główna forum Multichannel Dźwięk wielokanałowy ogólnie

Kino domowe za ok. 10000-12000 zł

Re: Kino domowe za ok. 10000-12000 zł

Postprzez hit piątek, 24 wrz 2010, 00:25

Czerwony to plus.
2.0: Pioneer N-50, Philips DVD 963SA, ONIX DAC 25-A, Kuzma Stabi, Sonneteer's Sedley, AVM Competition, B&W CDM1NT, Bi-w. Klotz LSCF440, Supra Dual™ Cable 5.1i Kino: Onkyo TX-NR646, Oppo 103EU, KEF PSW1000.2, 5x Canton Plus S, Epson TW6600
hit
Ekspert
Ekspert

Postprzez Przemek piątek, 24 wrz 2010, 00:47

Tak, wiem że czerwony to plus. Jak rozumiem łączę kabel ze skrajnymi zaciskami? Plus przy zaciskach tweeter ,a minus przy zaciskach woofer. Dobrze kombinuję?
Audio GD Master 10,Jungson AV 1000C,Oppo BDP-95 , Sounddeco F3+,Jungson BD1N,MB Quart Vera 1C ,Technics SL-7 +EPC-P540+Jico SAS,Yaqin MS-12B,Bada LB-5600,Epson EH TW-6600+Carl's ALR DIY Screen,Kable Choseal i Klotz.
Przemek
Komentator
Komentator

Postprzez hit piątek, 24 wrz 2010, 10:06

Istnieje kilka teorii na temat łączenia dwóch kabli do czterech zacisków głośnikowych. Ta co to proponujesz to połączenie tzw. krzyżowe. Oczywiście z punktu widzenia elektrycznego nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia ale jak zwykle w audio nie wszystko musi być proste. Ważne jest abyś połączył prawidłowo tylko czarny i czerwony w dowolnej kombinacji. Czy usłyszysz różnice to już ocenisz sam.
Nie wiem co to za druty w tych zworkach , na fotce nie wyglądają zbyt solidnie , więc może warto zmienić je na coś bardziej adekwatnego do systemu jaki budujesz.
Niektórzy stosują też połączenie bi-wire czyli cztery kable do kolumny połączone przy kopytku w dwie wiązki. Sam tak miałem z głośnikiem centralnym i dawało to słyszalny pozytywny efekt. Na górze leciały srebrne kable , dół obsługiwał kabel miedziany.
2.0: Pioneer N-50, Philips DVD 963SA, ONIX DAC 25-A, Kuzma Stabi, Sonneteer's Sedley, AVM Competition, B&W CDM1NT, Bi-w. Klotz LSCF440, Supra Dual™ Cable 5.1i Kino: Onkyo TX-NR646, Oppo 103EU, KEF PSW1000.2, 5x Canton Plus S, Epson TW6600
hit
Ekspert
Ekspert

Postprzez Przemek niedziela, 26 wrz 2010, 23:01

hit napisał(a):
Nie wiem co to za druty w tych zworkach , na fotce nie wyglądają zbyt solidnie
http://cgi.ebay.pl/Audiophile-Gold-Plat ... 3f03692b77 Znalazłem na ebay takie zwory,a w zasadzie kable czy te wg. Was wyglądają na bardziej solidne? Decyzję o ich zakupie podejmę i tak dopiero wtedy kiedy przyjdzie głośnik, tak żebym na żywo mógł ocenić cóż tam za druty siedzą.
hit napisał(a):Istnieje kilka teorii na temat łączenia dwóch kabli do czterech zacisków głośnikowych. Ta co to proponujesz to połączenie tzw. krzyżowe. Oczywiście z punktu widzenia elektrycznego nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia ale jak zwykle w audio nie wszystko musi być proste.
I nie jest proste, sporo różnych opinii czytałem na temat bi-wiringu.Jedni uważają,ze jest sens jego stosowania, bo słyszą zmiany na lepsze inni zaś podważają sens jego stosowania argumentując ,to tym że bi-wiring wprowadza do dżwięku kolumn wiele podbarwień, których oryginalnie nie było i że lepiej jest podłączyć jeden dobry kabel.Nie mam żadnego doświadczenia jeżeli chodzi o b-w dlatego z niecierpliwością czekam na moją centralę.Jeszcze jedna uwaga jaką przeczytałem odnośnie połączenia krzyżowego.Otóż w dobrze zestrojonych kolumnach takie połączenie jest najlepsze,gdyż wtedy uzyskujemy najlepszą równowagę tonalna.Czy jest to prawdą przekonam się prawdopodobnie w tym tygodniu.
Audio GD Master 10,Jungson AV 1000C,Oppo BDP-95 , Sounddeco F3+,Jungson BD1N,MB Quart Vera 1C ,Technics SL-7 +EPC-P540+Jico SAS,Yaqin MS-12B,Bada LB-5600,Epson EH TW-6600+Carl's ALR DIY Screen,Kable Choseal i Klotz.
Przemek
Komentator
Komentator

Postprzez wolf poniedziałek, 27 wrz 2010, 11:58

hit napisał(a):Niektórzy stosują też połączenie bi-wire czyli cztery kable do kolumny połączone przy kopytku w dwie wiązki. Sam tak miałem z głośnikiem centralnym i dawało to słyszalny pozytywny efekt. Na górze leciały srebrne kable , dół obsługiwał kabel miedziany.

Przemek napisał(a):Jedni uważają,ze jest sens jego stosowania, bo słyszą zmiany na lepsze inni zaś podważają sens jego stosowania argumentując ,to tym że bi-wiring wprowadza do dżwięku kolumn wiele podbarwień

W moim poprzednim systemie bi-wi nie przynosiło żadnego efektu. Można się bawić w to co opisał powyżej hit i ma to jakieś uzasadnienie, ale "czysty" bi-wi jest bez sensu (moim zdaniem). Już lepiej te pieniądze wydać na kolce, dociążenie kolumny, zakończenie kabli bananami lub lepsze interconecty.
Otóż w dobrze zestrojonych kolumnach takie połączenie jest najlepsze,gdyż wtedy uzyskujemy najlepszą równowagę tonalna.

Najlepszą równowagę tonalną uzyskasz gdy starannie i ciężko popracujesz nad ustawieniem kolumn, zaś na zworach podłączaj optymalnie pod kątem wygody obsługi.
Bowiem jeżeli usłyszysz różnice przy przepinaniu góra/dół/krzyż to w skrajnym przypadku oznacza że nie ma zwory między zaciskami (uszkodzona/niedokręcona/zrobiona z plastiku).

P.S.
Chociaż z drugiej strony każdy audiofil "tą drogę" musi przejść :P :evil:
głośniki 5xJBLES30+subJBLES150 zasilane przez ONKYOTX-NR807, sygnał podaje SONYBDPS373, kino zdemontowane i czeka...
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Postprzez hit poniedziałek, 27 wrz 2010, 12:52

Przemek napisał(a):
hit napisał(a):
Nie wiem co to za druty w tych zworkach , na fotce nie wyglądają zbyt solidnie
http://cgi.ebay.pl/Audiophile-Gold-Plat ... 3f03692b77 Znalazłem na ebay takie zwory,a w zasadzie kable czy te wg. Was wyglądają na bardziej solidne?

Te zworki wyglądają solidnie ale z doświadczenia wiem że produkty z HK są budowane delikatnie mówiąc oczczędnie. Czyli to co widać stanowi 99 % kosztów , a to co najważniejsze czyli drut w środku nie spełnia żadnych norm. Dlatego proponuje kup sobie nieco więcej kabla jakim zamierzasz połączyć wzmacniacz z kolumnami i potraktuj ten nadmiar jako zworki. Będzie tanio i solidnie bo nie przypuszczam abyś kabel kupował byle jaki.
hit
Ekspert
Ekspert

Postprzez muzyk219 poniedziałek, 27 wrz 2010, 21:17

Potwierdzam to co powiedział Hit. Miałem kilka lat temu podobny przypadek z głośnikami Jamo seria Studio. Krótko mówiąc,głośniki z najniższej półki.Po kilku latach słuchania ich i kilku okazjach posłuchania innych głośników u znajomych zacząłem słyszeć różnice i zachorowałem... każdy to przeszedł, prawda? Niestety budżet na ówczesny czas miałem bardzo ograniczony by kupić coś nowego.Postanowiłem zaryzykować i dokonałem drastycznych zmian w budowie samych obudów ingerując skrajnie mocno w konstrukcje poprzez wklejenie płyt wiórowych z dokładnością do 1 mm pogrubiając ścianki z 1cm do ok. 3cm. Do tego doszły kolce, nowe zwory itp. To co zwróciło moją uwagę wewnątrz obudów i straszny niesmak to właśnie to o czym wspomniał Hit.Kable które odchodzą wewnątrz od zacisków do samych głośników wołają o pomstę... niemalże kabelek telefoniczny o przekroju ok 0,5 mm2. Wywaliłem to "coś" i włożyłem beztlenową miedź Jamo 4mm2. Różnica w brzmieniu była ogromna. Co prawda obudowy musiały wyschnąć z kleju i dopiero po ok. 3 dniach pojawił sie w końcu uśmiech:) Czasem warto własnymi rękoma pogrzebać wewnątrz lecz z głową! Nie widzimy jakie druty producent aplikuje wewnątrz i czasami warto niewielkim kosztem poprawić to co jest bardzo proste by potem od nowa słuchać wszystkich płyt.
LG 50PG6000; Yamaha RX-V663; LG BD560; Jamo HCS606 6.0; Wiwa HD-5; Kabelki Kimberkable+Alphard DaVinci
muzyk219
Słuchacz
Słuchacz

Postprzez Przemek poniedziałek, 27 wrz 2010, 21:41

Zamierzam kupić taki sam kabel jaki mam na frontach,czyli VDH Magnum Hybrid Speaker.Czy waszym zdaniem do frontów jak i do centrali powinien być podłączony taki sam kabel, czy do centralnego można zastosować inny ? I jeszcze jedno pytanie, macie jakieś specjalne stoliki pod sprzęt i głośnik centralny, czy może centralę macie umieszczoną na standzie? Mój stolik RTV-ka jest za mały na sprzęt jaki mam i ile go mam:) zatem muszę się go pozbyć .Bedę musiał zaprojektować i zamówić coś adekwatnego do posiadanego sprzętu.Znalazłem w necie taki fajny stolik i w taki dizajn będę uderzał.Jezeli macie jakieś uwagi odnośnie tego jak powinien być taki stolik wykonany ,to piszcie.
Załączniki
112030289684521549.jpg
112030289684521549.jpg (34.83 KiB) Przeglądane 8435 razy
Przemek
Komentator
Komentator

Postprzez hit wtorek, 28 wrz 2010, 10:24

Twój centralny o ile nie będzie identyczny jak kolumny frontowe (tak jak ma teraz wolf) zawsze będzie brzmiał inaczej niż fronty. Nie ma znaczenia fakt że może jest z tej samej serii i na tych samych przetwornikach. Jego kształt , układ głośników determinują brzmienie. Oczywiście zdecydowanie łatwiej "skleić" z frontami produkty z jednej serii, ale czasami warto poszukać alternatywy. Zastosowany kabel w tym kontekście będzie miał znaczenie marginalne co wcale nie oznacza że masz centralnego łączyć za pomocą najtańszego druta.
Ustawienie centrala to jest akurat bardzo ważne , minimalne różnice w jego ustawieniu zmieniają to co słyszysz.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podstawka pod centralny z możliwością jego przesuwania. Pisze z doświadczenia bo centrali miałem już troche i sposobów ich ustawienia przerabiałem sporo. Na fotce jest jak to wyglądało kiedyś u mnie.
Co do stolika to też z doświadczenia wiem że powinien być solidny,stabilny , najlepiej z możliwością powiększenia i regulacją wzajemnej odległości blatów. Nie polecam też szklanych. Najlepiej połączyć drewno i metal (konstrukcja) , kamień (blaty)

Obrazek
hit
Ekspert
Ekspert

Postprzez wolf wtorek, 28 wrz 2010, 11:55

Przemek napisał(a):Zamierzam kupić taki sam kabel jaki mam na frontach,czyli VDH Magnum Hybrid Speaker.Czy waszym zdaniem do frontów jak i do centrali powinien być podłączony taki sam kabel, czy do centralnego można zastosować inny?

Pogrzeb na forum, swojego czasu mocno rozpisywaliśmy się na temat centralnego. Generalna zasada mch brzmi:
zawsze dążymy do maksymalnej realnej jednakowości wszystkich kanałów. Czyli takie same kable, wzmacniacze, głośniki, wysokości odległości. Dlaczego piszę realnej? Bowiem należy używać rozsądku jak w przykładzie:
jeżeli podłogówki jako surrondy mogę ustawić maksymalnie w linii uszu a monitory odsunąć 2 metry do tyłu za linię uszu to polecam monitory. Da to lepszy efekt dźwiękowy i przestrzenny w muzyce.
Lub jeżeli możesz zabrać sprzęt spomiędzy kolumn na szafkę stojącą z boku to nie przejmuj się różnymi długościami kabli. Bowiem różne elementy systemu mają różna "wagę" wpływu na efekt końcowy (pusta przestrzeń pomiędzy frontami jest optimum)

I jeszcze jedno pytanie, macie jakieś specjalne stoliki pod sprzęt i głośnik centralny, czy może centralę macie umieszczoną na standzie?

Ja używam Ostoi a pod centrala miałem standy (2 sztuki). Jak ustawiasz głośniki to pamiętaj o tym aby dać im przestrzeń, oddech. Czyli dobrze jest zostawić co najmniej metr (o ile to realne) z każdej strony głośnika. Z tyłu, boków, góry, dołu, przodu. Jak centrala postawisz na szafce, meblu zabierasz mu przestrzeń od dołu. I to słychać.
głośniki 5xJBLES30+subJBLES150 zasilane przez ONKYOTX-NR807, sygnał podaje SONYBDPS373, kino zdemontowane i czeka...
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Postprzez Przemek środa, 29 wrz 2010, 00:56

Hit, stolik pod sprzęt był robiony na zamówienie, czy gotowca kupiłeś? Ha! Tak więc będę musiał znalezć lub zamówić u stolarza stojak ,możliwe że stolik też.Drewno+granit albo marmur. Widzę hit,że miałeś jasny kolor ścian i ekran o ile dobrze widzę matt white,czy zatem w ciemnych scenach czerń była dostatecznie dobra, nie gubiły się szczegóły? Ostatnio zastanawiałem się ,czy nie zamienić ekranu MW na HC lub MG, gdyż mój Epson jakoś nie najlepiej sobie radzi w ciemnych scenach,pokoju na czarno nie pomaluję, nie ma takiej opcji.
Przemek
Komentator
Komentator

Postprzez hit środa, 29 wrz 2010, 09:48

Stolik kupiłem jako powystawowy bezpośrednio po AudioShow. To co widzisz na fotce to była przejściówka dosłownie kilka tygodni, potem diametralnie plany się zmieniły i zrezygnowałem z tego mieszkania i przy okazji z multichannelu. W tak jasnym pomieszczeniu nawet przy zaciemnieniu źle się oglądało, zwłaszcza że przedtem miałem kino w pokoju ciemno szarym łącznie z sufitem. Okna były zaciemnione roletą nie przepuszczającą ani grama światła. Fotele i wypoczynek były ciemno niebieskie i taki też dywan na podłodze. Można było oglądać w południe i było ciemno jak w środku nocy . To był niesamowity komfort oglądania. Miałem tylko problem z klimatyzacją zamkniętego pomieszczenia. Sprzęt + projektor dawały tyle ciepła że w upalne dni było bardzo ciepło.
Pewnie na forum są jeszcze gdzieś fotki tego pomieszczenia , to było pomieszczenie z którego byłem naprawde zadowolony choć do samego końca nie udało mi się pogodzić kina z muzyką multichannel w obrębie jednego wielokanałowego systemu.
....Epson TW-680 nadal mam ten projektor choć go obecnie nieużywam. Oglądałem z niego obraz zarówno na ekranie wysokokontrastowym jak i z tonowanym kontrastem. Uważam że nic nie zyskasz zmieniając ekran, większą poprawe uzyskasz przemalowując ściany łącznie z sufitem i wcale nie musi to być zaraz czarny kolor. I tak dla pocieszenia przejdź się do kina i zwróć uwage na ciemne sceny w przeciętnym filmie , to od razu łaskawiej popatrzysz na swojego epsona :)
hit
Ekspert
Ekspert

Postprzez Przemek środa, 29 wrz 2010, 11:28

Przed chwilą dostałem centralę :D Strasznie wielkie bydlę.I ciężkie.Druty jako zwory rzeczywiście są raczej marne, bedą do wymiany.na razie nie mam czym podłączyć, ale w ciągu dnia skombinuę jakiś kabelek,żeby sprawdzić kolumnę.
Przemek
Komentator
Komentator

Postprzez Przemek sobota, 2 paź 2010, 01:10

Na razie central wylądował w RTV-ce, gdyż na dzień dzisiejszy inaczej sprzętu nie mam jak ustawić.Kupiłem w pobliskim sklepie najzwyklejsze kable głośnikowe, wykonane z miedzi beztlenowej o przekroju 2x4mm i raczej tak już zostanie.Miałem kupić VDH takiego jaki mam na frontach,ale to chyba nie ma większego sensu,może gdyby central był identyczny jak przody, to wtedy tak i kabelek warto dać taki sam.W wygląda ,to tak:
Załączniki
Obraz 028.jpg
Obraz 012.jpg
Obraz 011.jpg
Przemek
Komentator
Komentator

Postprzez wolf sobota, 2 paź 2010, 07:28

Przemek napisał(a):Na razie central wylądował w RTV-ce,

uuu jak najszybciej postaraj się kupić dwa stendy i na nich postawić centrala.
U mnie to kiedyś wyglądało tak
Obrazek
wolf
Audiophilus Aureus
Audiophilus Aureus

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dźwięk wielokanałowy ogólnie